Pamětihodnosti
- Kaple sv. Jana Křtitele
- Větrný mlýn holandského typu z roku 1844
Bývalý janovský větrník stojí západně od obce osamoceně v poli vedle žluté turistické trasy. Pochází z roku 1844 a z doby jeho činnosti se zachovalo jenom pár drobných zpráv: obsluhu zajišťoval jeden pracovník a ve mlýně se semlelo 50 měřic obilí ročně.
Provoz byl ukončen někdy v průběhu dvacátých let 20. století. Po odstranění mlecího zařízení a větrného kola byl vnitřek kamenné budovy upraven na dva byty, v nichž se bydlelo až do roku 1946.
Po odsunu Němců opuštěný mlýn chátral, tak jako všechny ostatní větrné mlýny v okolí. Jednou za hasičského cvičení se dokonce stal cvičným střeleckým terčem a jeho zdivo bylo na některých místech poškozeno. Naštěstí se však po čase dostal do soukromých rukou a ušel tak zkáze.
Po rekonstrukci z konce šedesátých let 20. století je mlýnská budova užívána až do současné doby jako soukromý rekreační objekt. Hezká je dnes zvláště poloha v krajině a zachované zdivo z krásně opracovaných pískovcových kvádrů.
- Venkovská usedlost čp. 2
- Venkovská usedlost čp. 88
- Venkovská usedlost čp. 116
- Venkovská usedlost čp. 126
- Venkovská usedlost čp. 179
- Dub – památný strom
Historie
Období založení obce sahá do poloviny 14. století. Na počátku 15. století byla obec majetkem rodové linie Berků z Dubé, kteří byli nuceni majetek zastavit a ten připadl pánům z Vartenberka.
V letech 1450–1511 spadalo toto území do správního celku Děčína. Mezi lety 1511–1515 se nakrátko stal majitelem Mikuláš Trčka z Lípy, který ho prodal rodu ze Salhausenu. Ti významně přispěli k pozvednutí hospodářství v kraji.
Od roku 1612 se majitelé Janova a přilehlých obcí často měnili. Po roce 1623 byl Janov přiřazen k českokamenickému panství. Byl využíván pro pobyt plavců a vorařů, kteří byli potřební k plavení dříví na Kamenici. Vlastníkem českokamenického panství se stal Jan Oktavián hrabě Kinský. Rod Kinských si udržel majetek až do roku 1945.
Od roku 2013 je v obci celoročně volně přístupná rozhledna, která se nachází na Janovském vrchu v blízkosti obecního úřadu. Celková výška rozhledny je 40 m a vyhlídka se nachází ve 30 metrech. Pro turisty je k nalezení na žluté turistické stezce z Hřenska, která dále pokračuje do indiánské vesničky Rosehill v Hájenkách a do Divoké soutěsky řeky Kamenice s plavbou na pramičkách. Z rozhledny je výhled na Děčínský Sněžník, Stříbrné stěny, Pravčickou bránu, Růžovský vrch, část Lužických hor a stolové hory v Sasku.
Oficiální web obec Janov:
www.janovuhrenska.cz
PSČ Janov: 405 02