Pamětihodnosti
- Kostel sv. Jakuba Většího, poprvé připomínán roku 1350, přestavován 1547 a 1720-1733
- Venkovská usedlost čp. 30
- Sýpka u čp. 49
Historie
Tato část článku potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ji vhodně vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy. Konkrétní problémy: styl: rozlišit, co je citace z kroniky a co popisPrvní zmínka o vsi Heřmanice se datuje 1226, kde se uvádí, že Svatoslav z Heřmanic (Suatozlav de Hermannic), jež sídlil na Heřmanicích coby první známá osobnost a majitel zdejší dědiny, zaznamenán jest na královské listině Přemysla Otakara I. Z toho vyplývá, že dědina byla založena mnohem dřív. Tak z dějin Heřmanic zřejmo jest, že se mohou počítati mezi nejstarší osady v okolí litomyšlském. Jako česká vlast dobu rozkvětu a úpadku měla, tak i osada Heřmanice sdílela s ní doby blahobytu i doby smutné, zejména vliv různých bouří a válek. Doba, kdy byly Heřmanice v rozkvětu je zajisté doba, kdy byl pánem v Heřmanicích slovutný pán Bohuněk z Adršpachu, jehož působení je ohraničeno léty 1460 až 1506, který vymohl na králi Vladislavovi, aby ves tato na samostatné městečko, požívající práv jiných podobných povýšena byla. Toto bylo stvrzeno královskou listinou a opatřeno královskou pečetí. Obdržela tudíž právo míti každý čtvrtek trh a na sv. Jakuba jarmark, který měl po osm dní trvati, a vůbec jiná práva tehdejší doby.
V pozdější době přibyly k Českým Heřmanicím osady, Netřeby založeny roku 1661 a Borová založena roku 1698, kdy panství litomyšlské vlastnili Tranmansdorfové, kteří v blízkosti Heřmanic, patřících k zámeckému panství, tyto osady založili. Osídlení osad tvořili "hraběcí chalupníci". Založením těchto osad bylo sledováno lepší využití lesní půdy, která osídlencům byla přidělena do nájmu.
V 18. století se v názvu vsi objevuje přívlastek České, pro odlišení od Heřmanic Německých (Horních).
Od roku 1785 podle "Josefínského katastru" byly Netřeby a Borová přivtěleny k obci Heřmanice. Do roku 1923 byly České Heřmanice městysem. V roce 1960 byla v rámci územnněsprávní reorganizace přičleněna k Českým Heřmanicím do té doby samostatná obec Chotěšiny s vlastním katastrálním územím.
V současnosti mají České Heřmanice kolem 530 obyvatel, rozkládají se na katastrálním území České Heřmanice a katastrálním území Chotěšiny a spravuje je sedmičlenné obecní zastupitelstvo. Obec se přihlásila v rámci nejnovějších územnnšsprávních úprav k Vysokému Mýtu. České Heřmanice jsou členem Svazku obcí Mikroregionu Vysokomýtsko, Svazu měst a obcí České republiky a sdružení obcí SO OBORA.
Oficiální web obec České Heřmanice:
www.ceskehermanice.cz
PSČ České Heřmanice: 565 52