Pamětihodnosti
- Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Kamenickém Šenově.
Sklářské muzeum
Nejčastějším cílem turistů je právě sklářské muzeum, jehož expozice zahrnuje historii sklářství, ryté a broušené sklo ze zdejší oblasti, ale také lustry a svítidla firmy Lobmeyr v historizujícím slohu. Muzeum bylo otevřeno v červenci roku 1949 v stavení postaveném v roce 1770. Dříve zde byla poštovní přepřahací stanice se zájezdním hostincem a od roku 1919 zde měla své sídlo pobočka vídeňské sklářské firmy J. a L. Lobmeyer. V muzeu se pořádají dodnes výstavky místních sklářů a kulturní akce města. Od roku 1996 se zde pořádají trienále Mezinárodních sympozií rytého skla.
Církevní stavby
Ve městě samotném je barokní kostel Narození svatého Jana Křtitele z let 1715-1718, vybudovaný na základech staršího dřevěného kostelíku. Nad vstupním portálem je barevný erb rodu Kinských doplněný Řádem zlatého rouna. U severní strany kostela je zbytek starého hřbitova s velkolepými náhrobky bohatých sklářských rodin. Poblíž kostela je barokní fara s mansardovou střechou.
Varhany
Dalším cílem turistů jsou proslulé čedičové varhany - národní přírodní památka Panská skála v nadmořské výšce 594 m n. m., kterou návštěvník nalezne v nedaleké Práchni. Kvůli stavbě příliš velkého parkoviště u Varhan s využitím dotací EU se zde konalo referendum. Kvůli malé, 30% účasti zamítavý postoj hlasujících místní samospáva neakceptovala a parkoviště bylo postaveno podle projektu.
Další zajímavá místa
Kousek od města se pak nachází 634 m n. m. vysoký Šenovský vrch a nedaleko též místo zvané Na vyhlídce s dalekým rozhledem. Na západní straně Šenovského vrchu byly roku 1928 založeny přírodní lázně zdejším Spolkem pro přírodní léčbu. K oblíbeným lázním byla přistavěna budova, která v období II. světové války sloužila jako nemocnice a po roce 1945 jako ozdravovna, ještě později byla rekreačním střediskem.
Díky nadaci Proměny město vybudovalo v roce 2008 dva velké městské parky. Mají být využívány i pro společenské akce a rekreaci.
Kino Hvězda
Bylo postaveno v roce 1926 jako kino i divadlo. Po roce 1970 byl vnitřek budovy upraven, byl snížen strop, odstraněn balkon i orchestřiště a upraveno širokoúhlé kino. V něm bylo zahájeno promítání roku 1980. V patře byla upravena kinokavárna. Později bylo rozšířeno hlediště, upraveno vytápění, v roce 2007 bylo přestavěno ozvučení na systém Dolby stereo. Pro malou návštěvnost město rozhoduje počátkem roku 2013 o dalším využití objektu.
Historie
Ves asi založili Lužičtí Srbové. První písemná zmínka o Kamenickém Šenově pochází z roku 1352, tehdy s jménem Sonow, jméno se pak postupně měnilo. Patřila k panství Hynka Berky z Dubé, v roce 1427 obec převzali páni z Vartenberka. V 17. století panství koupil Radoslav Kinský z Vchynic, a místo se stává hlavně díky jemu centrem sklářství. V té době se používají sklářské techniky jako např. malba, broušení a rytí skla. Dodnes zde existuje i sklářská škola, jejíž předchůdkyně byla založena roku 1856. Zdejší obchodníci dokázali proniknout se sklem do zahraničí již od roku 1623. Na městys byla obec povýšena roku 1849. První sklářská huť vznikla roku 1886. V tomto roce byla do města přivedena i železnice. V roce 1900 byl Kamenický Šenov povýšen na město. V roce 1945 bylo německé obyvatelstvo, které dosud tvořilo většinu, odsunuto na základě Benešových dekretů.
Oficiální web město Kamenický Šenov:
www.kamenicky-senov.cz
PSČ Kamenický Šenov: 471 14