Police nad Metují

město 4234 obyvatel k 1.1.2014 24,4 km2
znak Police nad Metují
Police nad Metují

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Polici nad Metují.
  • Radnice z roku 1718, její návrh je přisuzován K. I. Dienzenhofferovi. V roce 1842 budova částečně vyhořela, roku 1876 dostala věž nynější stylově nepříliš čistý osmiboký tvar s cimbuřím.
  • Benediktinský klášter z r. 1213. Stavba kláštera započala v 1. polovině 13. století, dokončena byla roku 1306. Klášter byl barokně přestavěn a zrušen roku 1786
  • Kostel Nanebevzetí Panny Marie z r. 1253, dokončený r. 1294 (raně gotický portál). Původně raně gotický kostel byl barokně přestavěn. Dochovala se pískovcová osmiboká křtitelnice se znaky z vladislavské doby.
  • Renesanční Selendrův sloup. Sloup byl věnovaný opatem broumovského kláštera Wolfgangem Selenderem z Prošovic jako výraz díků za ochranu, kterou mu Poličtí na začátku roku 1619 poskytli poté, co se proti němu broumovští protestanté vzbouřili. Událost stála na počátku třicetileté války.
  • Sloup Panny Marie Bolestné z r. 1707
  • Empírová kašna z r. 1818
  • Stará sroubená jednopatrová škola z r. 1785 s barokní střechou
  • Dne 16. září 1969 dopadl do blízkosti města (tzv. Polický) meteorit. Pád sledovalo přinejmenším 14 očitých svědků a je v historii astronomických pozorování unikátní událostí .

Historie

Na počátku 13. století se do zdejší těžko přístupné lesnaté krajiny přistěhovalo několik poustevníků pod vedením jednoho z břevnovských mnichů. Podle některých se tak stalo roku 1201, přičemž mnich se prý jmenoval Jurik, podle jiných to byl Vitališ.

V každém případě první písemná zmínka o obci pochází z roku 1213 v darovací listině, kterou král Přemysl Otakar I. daroval území polického újezdu břevnovskému klášteru (Tyto informace jsou považovány za padělky označované jako „Falsa břevnovská“, nicméně data v nich obsažená o původu Police se pravděpodobně zakládají na pravdivých údajích pocházející z nedochovaných listin). V listině krále Václava I. z roku 1229, kterou bylo darování krajiny břevnovskému klášteru potvrzeno, je Policko charakterizováno jako „krajina děsná v širé pustině“. Řeholníci klučili les a zakládali pole, což zřejmě dalo pozdějšímu městu i jeho název.

Z Police se stalo město 6. září 1253, kdy král Přemysl Otakar II. vydává listinu, kde se do ní z Provodova přesunulo právo pořádat trhy. Police nad Metují je nejstarší z měst i vesnic v Broumovském výběžku. Byla to Police, kde původně sídlili benediktíni a odkud kolonizovali zdejší kraj. Všechna další města náchodského okresu (Náchod, Broumov, Hronov, atd.) byla založena až později.

Roku 1253 také započala stavba impozantního raně gotického kostela, dokončená roku 1294. Z původního kostela se dochoval především cenný portál. V 1. polovině 13. století započala stavba kláštera, kolem něhož vzniklo městečko Police a několik dalších vsí. Stavba kláštera byla dokončena roku 1306.

Během husitských válek 27. května 1421 město vydrancovali a vypálili katoličtí Slezané, obyvatelé (z nichž někteří se ukrývali na nedalekém Ostaši) byli povražděni, ženy znásilněny. 40 chlapcům usekli pravou nohu, levou ruku a uřízli nos. Kdosi jim pak vyzradil úkryt místních na Ostaši a tak vyrazili vraždit ještě tam. Klášter byl obnoven až po husitských válkách.

Roku 1535 při mohutném požáru městečko téměř zcela vyhořelo. Roku 1775 bylo v okolí jedno ze středisek selského povstání. Klášter i kostel byly v 18. století barokně přestavěny. Klášter byl zrušen roku 1786 za doby vlády císaře Josefa II.

V první polovině 19. století se Police nad Metují stává důležitým obchodním i kulturním střediskem. Tento slibný vývoj se poněkud zpomalil po výstavbě železniční trati Choceň-Meziměstí, která se Polici nad Metují vyhýbá.

9. září 2007 byla otevřena městská knihovna s informační kanceláří.


Oficiální web město Police nad Metují:
www.meu-police.cz

PSČ Police nad Metují: 549 54