Informace o jménu Mojmír
Svátek Mojmír
Jméno Mojmír je starobylé slovanské jméno mužského rodu, které v sobě nese hluboký historický význam. Podívejme se na jeho původ, význam a další zajímavosti.
Původ a význam
Jméno Mojmír je slovanského původu. Skládá se ze dvou částí: "moj" (můj) a "mír" (mír, sláva, svět). Celkově se dá význam jména interpretovat jako "můj mír", "slavný mírotvorce" nebo "ten, kdo dbá o můj svět".
Používání a rozšíření
Jméno Mojmír není v současnosti příliš frekventované, ale má své pevné místo v české a slovenské historii. Jeho popularita byla největší v dobách obrození a národního uvědomění.
Varianty jména
Domácké podoby jména Mojmír zahrnují například Míra, Mirek, Mojda, Mojmírek.
Slavné osobnosti
Nejvýznamnější osobností s tímto jménem je Mojmír I., první historicky doložený kníže Velké Moravy, který položil základy pro budoucí stát a jeho křesťanskou orientaci. Dalším významným nositelem byl Mojmír II., rovněž kníže Velké Moravy.
Historický vývoj v českých zemích
Jméno Mojmír se v českých zemích objevuje již v raném středověku, díky zmiňovanému Mojmírovi I. a dalším panovníkům. Symbolizuje spjatost s historií a odkazem Velké Moravy.
Význam jména v různých kulturách
Jelikož je jméno slovanského původu, vyskytuje se především v zemích s převahou slovanského obyvatelstva. Mimo to, jeho varianty mohou existovat i v jiných jazycích, avšak s odlišnými významy.
Zajímavosti z literatury, umění a filmu
Jméno Mojmír se objevuje v historických románech a dramatech, které zpracovávají období Velké Moravy. Je to jméno, které evokuje statečnost, moudrost a péči o blaho národa.
Souhrnný význam
Jméno Mojmír v sobě nese odkaz na slovanskou historii a silné vůdcovské vlastnosti. Znamená mírotvorce a toho, kdo pečuje o svůj svět, čímž z něj činí jméno s hlubokým a pozitivním významem.