Pamětihodnosti
- Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, na místě dřevěné kaple z roku 1787 postaven v roce 1799 a v letech 1901 - 1904 upraven v novorománském slohu s věží.
- Socha svatého Jana Nepomuckého
- Železniční stanice
- zajímavost - nejvýše položené čapí hnízdo v České republice (nadmořská výška) - hnízdo je již více než 50 let pravidelně obýváno párem Čápů bílých, kteří zde každoročně přivádějí na svět svá mláďata. Čápy můžete během konce jara a celého léta spatřit v Černé i blízkém okolí.
Galerie
-
Obecní úřad
-
Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
-
Socha svatého Jana Nepomuckého u vchodu do kostela
-
Památník na místě bývalého hřbitova
-
Památník obětem I. světové války
-
Veřejný krucifix nad obcí
-
Fotbalové hřiště
-
Hotel Racek
-
Most přes Černý potok
-
Přívoz přes Lipno
Historie
První písemná zmínka o obci pochází z 2. března 1268, kdy bylo jméno obce Na Hirzowe (Na Hirzově, německy Hirschau) uvedeno na darovací listině krále Přemysla Otakara II. jeho purkrabímu Hirzovi.
Pojmenování obce
Obec v průběhu času měnila jméno:
- 1268 Natschernerece (Na černé řece)
- 1284 Nachirnie
- 1483 Czerna
- 1530 Schwarczpach
- 1654 Sswarczbach
- 1720 Schwartzbach
- 1841 Schwarzbach
Zaniklé obce
V dnešním katastrálním území Černé v Pošumaví došlo po roce 1945 částečně vystěhováním německého obyvatelstva a převážně výstavbou lipenské nádrže k částečnému nebo úplnému zániku dříve samostatných obcí Bednáře (Emry), Dolní Borková (Mayerbach), Dolní Vltavice, Horní Borková (Fleissheim), Hostínova Lhota, Hubenov, Jámy (Kohlgruben), Jestřábí, Kozí Stráň, Kramolín, Kyselov, Nová Lhota, Ořechovka, Pestřice (Stögenwald), Poplužní dvůr Jestřábí, Rybáře (Fischbäckern) a Slavkovice.
Těžba grafitu
Význam obce vzrostl v 18. století. V roce zažádal pražský purkrabí o vzorky tuhy, kterou tehdy dobývali sedláci nehornickou metodou. Pro zájem obchodníků a dále státní správy byla roku 1811 tuha vyhlášena za vyhrazenou nerostnou surovinu a její těžba se musela řídit báňským zákonem. Grafitové doly byly otevřeny Schwarzenbergy roku 1812. Tuhy se používalo k výrobě tužek ve Zlaté Koruně a v Českých Budějovicích.
Oficiální web obec Černá v Pošumaví:
www.cernavposumavi.cz
PSČ Černá v Pošumaví: 382 22 až 382 26